Preko Evropske preduzetničke mreže i Konzorcijuma u Srbiji čiji član Privredna komora Srbije postaje od iduće godine, preduzetnici će mnogo lakše dolaziti do poslovnih partnera, ali i do fondova za finansiranje projekata, navedeno je na sajtu PKS.
Ana Žegarac iz Agencije za razvoj preduzetništva u Srbiji, koja je ostvarila blisku saradnju sa Evropskom preduzetničkom mrežom, objasnila je na sednici PKS, kako mreža treba da pomogne našim preduzetnicima da brže stižu do novca iz evropskih fondova za projekte koje nude, zatim da imaju sve informacije koje se tiču njihovog poslovanja i unapređenja rada, ali i da znatno brže dolaze do poslovnih partnera u EU.
Od iduće godine Privredna komora Srbije postaje punopravni član Konzorcijuma EPM. Kristina Đurić, sekretar Biroa za saradnju sa EU u PKS, objasnila je da će PKS imati sve informacije neophodne za preduzetnike za njihov izlazak i poslovanje na tržištu EU, a sve usluge biće besplatne.
Prihodi od igara na sreću od januara do kraja avgusta ove godine su rekordni i iznose 3,3 milijarde dinara, što je za 5,8% više nego u istom periodu 2009. godine, saopštila je Uprava za igre na sreću Ministarstva finansija Srbije.
Od ukupnih prihoda od igara na sreću 60% su prihodi budžeta Srbije, a 40% se koristi za finansiranje Crvenog krsta Srbije i drugih socijalno-humanitarnih organizacija i ustanova.
Novi Zakon o igrama na sreću je u primeni od 2005. godine i od tada do kraja prošle godine Uprava za igre na sreću je, od ukupnih naknada koje se naplaćuju organizatorima igara na sreću u iznosu od 21,6 milijardi dinara, imala prihode od 11,4 milijarde, a Državna lutrija Srbije od 10,2 milijarde dinara.
Pre primene novog zakona, od januara 2001. do kraja 2004. godine, prihodi su bili višestruko manji i iznosili su dve milijarde dinara.
Potpisan ugovor za projekat „Zaštita i unapređenje životne sredine u Vojvodini u 2010. godini“
Pokrajinski sekretar za zaštitu životne sredine i održivi razvoj dr Slobodan Puzović i direktorka Republičkog fonda za zaštitu životne sredine Željka Jurakić, potpisali su u Vladi Vojvodine ugovor o međusobnoj saradnji na realizaciji projekta „Zaštita i unapređenje životne sredine u Vojvodine u 2010. godini“.
Na osnovu pomenutog ugovora biće raspisan javni konkurs za projekte iz ove oblasti od 10. do 27. septembra tekuće godine. Ukupan iznos sredstava za realizaciju ovog projekta je 200 miliona dinara. Na konkursu mogu učestvovati lokalne samouprave, kojima se po projektu dodeljuje do tri miliona dinara, upravljači zaštićenih područja, stručne organizacije, fakulteti i naučne institucije, kojima je predviđeno do dva miliona dinara. Na konkurs mogu da učestvuju i udruženja građana, kojima je po projektu namenjeno do 500 hiljada dinara. Istaknuto je i da se može konkurisati samo sa jednim projektom u jednoj oblasti.
Predviđeno je finansiranje projekata u oblasti unapređenja upravljanja otpadom, kontroli kvaliteta vazduha u naseljenim mestima, koja nisu pokrivena mrežom auomatskih stanica. Tu su i projekti u sferi monitoringa zemljišta u Vojvodini, ekološka edukacija, promocija i aktivnosti na podizanju zaštitinih zelenih pojaseva, unapređenje čuvarske službe u zaštićenim područjima, kao i projekti sanacije, revitalizacije i promocije zaštićenih dobara, ali i aktivnosti udruženja građana u oblasti zaštite životne sredine u Vojvodini.
Resorni sekretar dr Slobodan Puzović istakao je značaj saradnje Fonda i Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja sa Sekretarijatom, jer se na taj način obezbeđuju neophodna sredstva za realizaciju projekata u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja.
– Identifikovali smo devet ključnih projektnih oblasti koje ćemo ovim javnim konkursom ponuditi partnerima za zajedničku realizaciju, a najvažniji segment je unapređenje upravljanja otpadom i tu pre svega vidimo lokalne samouprave i njihova komunalna preduzeća kao glavne partnere – kazao je dr Puzović i ukazao na značaj unapređenja upravljanja otpadom i sanaciju divljih smetlišta u zaštićenim prirodnim dobrima u Vojvodini, poput Nacinalnog parka „Fruška gora“, sa jednim ciljem, da se tamo unaprede mogućnosti i potencijali razvoja održivog turizma.
Ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić izjavio je da će paketom mera za podsticaj građevinske industrije vrednim približno 10 milijardi dinara, koji je Vlada juče usvojila, biti finansirano 117 projekata na teritoriji AP Vojvodina i Beograda, dok će narednih dana biti odobreni i projekti za centralnu Srbiju.
Dulić je na konferenciji za novinare, održanoj nakon sednice Vlade, saopštio da je Vojvodini odobreno finansiranje 111 projekata čija ukupna vrednost iznosi oko šest milijardi dinara, dok je Beogradu dodeljeno nešto više od četiri milijarde dinara za realizaciju 10 projekata.
Ministar je precizirao da će 80% sredstava biti obezbeđeno iz kredita banaka, 10% iz sredstava lokalnih samouprava, a ostatak će obezbediti naručioci posla, pri čemu će rok vraćanja biti pet godina.
Među značajnijim projektima, kako je naveo, jeste završetak mosta na Savi kod Obrenovca, gradskog stadiona u Nišu, nekoliko škola, stambenih i kulturnih objekata, brana od poplava, kao i nekoliko objekata namenjenih obrazovanju, pravosuđu i unutrašnjim poslovima.
Izvođači radova biće angažovani raspisivanjem javnih nabavki na kojima će se prijavljivati najmanje 10 ponuđača, a konačan izbor obavljaće se direktnom pogodbom, objasnio je ministar i izrazio očekivanje da će cena izgradnje objekata biti i do 30% niža od početne.
– Namera Vlade jeste da podstakne tražnju za stambenim i drugim objektima i pomogne građevinskoj industriji koja je zbog krize zabeležila pad od gotovo 50% – istakao je Dulić.
Proizvođače najviše interesuje kada će biti doneta podzakonska akta koja će regulisati njihov rad
Na sastanku u Regionalnoj privrednoj komori u Užicu, gde je tema rasprave bila primena Zakona o rakiji i drugim alkoholnim pićima, proizvođače je najviše interesovalo kada će biti doneta podzakonska akta koja će regulisati njihov rad u ovoj oblasti.
Po rečima sekretara Udruženja za poljoprivredu i prehrambenu industriju Privredne komore Srbije Milana Prostrana, sastanku je prisustvovalo dvadesetak proizvođača iz ovog regiona. Oni su ukazivali na probleme na koje nailaze tokom proizvodnje i plasmana svojih proizvoda, pa su od načelnika u generalnom inspektoratu Ministarstva poljoprivrede Srbije Svetlane Nol tražili odgovore za savete za njihovo što brže rešavanje.
Sastanak su organizovali Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, Privredna komora Srbije i Regionalna privredna komora Užice.