Skip to main content

Autor: Ξ

Ostaje PDV od 8%

Bez povećanja nameta na hotele, računare i južno voće

Porez na usluge smeštaja u hotelima, računare i južno voće neće biti povećan i ostaće na nivou od osam odsto!

Ovoj računici pečat je u ponedeljak dala Skupština ne usvojivši izmene Zakona o PDV koji je predviđao povećanje nameta na 18%. Time je ispravljena greška sa kraja prošle godine kada su parlamentarci izglasali poskupljenje banana, pomorandži, računara i hotelskih usluga, ali im je predsednik Boris Tadić vratio dokument na ponovno odlučivanje, uz obrazloženje da nije u skladu sa budžetom za 2011. godinu.

Inače, poslanici su u ponedeljak usvojili i dva zakona o zaduživanju. Tako će Srbija od Societe Generale banke uzeti 400 mil USD kako bi finansirala budžetski deficit i javni dug. Država će dati garanciju i za pozajmicu od 42 mil EUR koju „Jugoimport – SDPR“ traži od Srpske banke za posao u Alžiru.

Ovaj predlog Vlade primenjivaće se retroaktivno, od 1. januara ove godine, ukoliko ga usvoji Narodna skupština na sednici u sredu. Predložena poreska oslobođenja odnose se na preduzeća, ali i na građane koji su zakupci zemljišta.

Kada skupštinsku proceduru prođu izmene još jednog zakona, onog o porezima na upotrebu, držanje i nošenje dobara, vlasnici kombija do 3,5 tone neće morati da plaćaju visoke iznose pri registraciji svojih vozila, na ime poreza na upotrebu motornih vozila. Tačnije, ovaj porez neće uopšte plaćati, baš kao i vlasnici drugih teretnih vozila.

Prostor za nove investitore

Slobodna zona u Subotici proširena za oko 16 hektara

Odbornici lokalnog parlamenta u Subotici na maratonskoj sednici koja je održana u četvrtak i petak, između ostalog usvojili su i rešenje o opravdanosti proširenja Slobodne zone za oko 16 hektara. Zemljište se nalazi u naselju Mali Bajmok, a gradonačelnik Subotice Saša Vučinić kaže da je namera da se proširenjem zone privuku investitori.

Postignut je dogovor da kod Slobodne zone pored zemljišta koje u vlasništvu grada proširi i deo veličine oko tri hektara na kojem svoje hale gradi fabrika auto-delova „Norma grupa“.

– Dogovoreno je da čitav blog B i C uključimo u režim slobodne zone, a svaka kompanija moći će posebno da traži dozvolu za rad. Najveći nedostatak je što nema praznih hala u slobodnoj zoni – rekao je Vučinić.

Da podsetimo, u Slobodnoj zoni za sada grade dva velika nemačka investitora, „Norma group“ i „Dunkermotoren“. Nemački investitor „Dunkermotoren“ počeo je sa probnom prizvodnjom u Slobodnoj zoni Subotica, a u toku su i poslednje pripreme za pokretanje proizvodnje. U planu je da se zaposli 40 radnika u fabriku koja će u Subotici da proizvodi male motore za žaluzine.

Pored njih u Slobodnoj zoni „Norma grupa“ koja se bavi proizvodnjom auto-delova uveliko radi na pripremi zemljišta za izgradnju fabrike. Vučinić kaže da je grad preuzeo na sebe obavezu da obezbedi potrebnu infrastrukturu do prvog juna i da će to biti urađeno.

Rast industrijske proizvodnje u januaru za 3,8%

Industrijska proizvodnja u Srbiji u januaru je bila veća za 3,8% nego u istom mesecu prošle godine, dok je u odnosu na prosek 2010. bila manja za 12,1%, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).

Rast je zabeležen u prerađivačkoj industriji, od 5,6%, a u sektoru snabdevanja strujom, gasom, parom i klimatizacijom, od 1,7%, dok je u rudarstvu registrovan pad od 4,3%.

Gledano po namenskim grupama, rast na godišnjem nivou u januaru je ostvaren u proizvodnji kapitalnih proizvoda, od 25,9%, intermedijarnih proizvoda osim energije, od 8,6%, netrajnih proizvoda za široku potrošnju, od 1,6%, i energije, od 1,2%.

Istovremeno je u proizvodnji trajnih proizvoda za široku potrošnju registrovan pad od 25,5%, pokazuju podaci RZS. Obim industrijske proizvodnje u januaru je u poređenju sa istim mesecom 2010. bio u rastu kod 19 oblasti, koje u strukturi industrijske proizvodnje imaju učešće od 76%, a u padu kod deset oblasti.

Nova šansa za posao

Sajam zapošljavanja „Top job“ 2. i 3. marta u „BelExpo“ centru

Sajam zapošljavanja „Top job“ održava se 2. i 3. marta 2011. u „Belexpo centru“ na Novom Beogradu, u ulici Španskih boraca 74A, najsavremenijem sajamskom prostoru u Srbiji.

Sajam „Top job 2011“ se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Ministarstva omladine i sporta i Ministarstva rada i socijalne politike a surorganizatori su Nacionalna služba za zapošljavanje i Privredna komora Srbije.

Organizatori sajma su „BelExpo“ i „Backup“, firme koje su specijalizovane za organizaciju sajamskih manifestacija.

Svečano otvaranje Sajma je 2. marta u 11 časova. Sajam će otvoriti i Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, Ministar omladine i sporta Snežana Samardžić Marković i direktor Nacionalne službe za zapošljavanje Dejan Jovanović.

Neke od kompanije izlagača na sajmu su: „Fiat“, „Cotrugli“, „Idea“, „Frikom“, „Infostud“, „Adria media“, „DDOR Novi Sad“, „Uniqa“, „British American Tobacco“, „Zepter“, „PriceWaterhouseCoopers“, „Delta Maxi“, „Messer Tehnogas“, „Ernst & Young“, „Galindo“, „Delta Sport“, „Dr Ristić“, „Human Capital“, „NLP centar“, „Aigo“.

Listu slobodnih radnih mesta možete pogledati ovde http://topjob.rs/lista-slobodnih-mesta.

Radno vreme sajma je od 11 do 19 časova, a ulaz je slobodan.

Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava

NACIONALNA AGENCIJA ZA REGIONALNI RAZVOJ

Javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava

Bespovratna sredstva će se odobravati za:
•    Uređenje poslovanja u skladu sa zahtevimameđunarodnih standarda kvaliteta(standardizacija, sertifikacija, resertifikacija, znak kvaliteta);
•    Poboljšanje postojećih i razvoj novih tehnoloških procesa, proizvoda i usluga (testiranje novih proizvoda, novi dizajn proizvoda i ambalaže,  izrada i implementacija specijalizovanog softvera,  elektronska prezentacija i sl.);
•    Edukacija menadžmenta i zaposlenih kroz specijalizovane obuke.

Pravo na dodelu sredstava imaju mala i srednja preduzeća i preduzetnici, koji se bave proizvodnjom ili pružanjem usluga, a koja ispunjavaju sledeće uslove:
•    Da su u većinskom domaćem privatnom vlasništvu i da su registrovana na teritoriji Republike Srbije;
•    Da uspešno posluju prethodne dve godine i vode poslovne knjige po sistemu dvojnog knjigovodstva;
•    Da su izmirili obaveze po osnovu poreza i doprinosa;
•    Da u ovoj godini nisu po istom osnovu koristili podsticajna sredstva drugih državnih institucija.

Sredstva se dodeljuju u iznosu od 50.000,00 do 500.000,00 dinara.Ukupna raspoloživa sredstva za realizaciju Programa iznose 60.000.000,00 dinara.

Rok za podnošenje prijava je 28. mart 2011. godine.

Uputstvo, prijava i drugi prateći obrasci dostupni su na elektronskim stranama Nacionalne agencije za regionalni razvoj na adresi www.narr.gov.rs i u štampanom obliku u agencijama i centrima.

Link


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/icrrs/public_html/wp-includes/functions.php on line 5481