Skip to main content

Autor: Ξ

Usvojen rebalans budžeta Vojvodine

Poslanici Skupštine Vojvodine usvojili su sinoć, nakon duge rasprave, rebalans pokrajinskog budžeta koji predviđa povećanje potrošnje za oko 7,5%.

Ukupan obim sredstava koji se raspoređuje za potrošnju u ovoj budžetskoj godini povećan je za 4,21 milijardu dinara, odnosno za 7,44% i utvrđen je na nivou od 60,75 milijardi dinara.

Kao razloge za predloženi rebalans Vlada Vojvodine je navela set propisa kojim Vlada Srbije podstiče građevinsku industriju i novu procena ostvarenja prihoda i primanja do kraja 2010. godine.

Rebalans budžeta uslovilo je i donošenje Odluke o otuđenju neizgrađenog građevinskog zemljišta u javnoj svojini Vojvodine i korekcija iznosa prenetih neutrošenih sredstava iz ranijih godina po završnom računu budžeta Vojvodine za 2009. godinu. U odnosu na aktuelnu odluku o budžetu za 2010. godinu povećani su prihodi od domaćih zaduživanja u iznosu od 2,39 milijardi dinara, primanja od privatizacije u iznosu od jedne milijarde, kao i od prodaje nepokretnosti i iz drugih izvora primanja.

Predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić izjavio je juče da će se rebalansom pokrajinskog budžeta stvoriti preduslovi za realizaciju programa o podršci građevinskoj industriji.

– Šest milijardi dinara u narednim mesecima biće usmereno u različite projekte, u infrastrukturi, zdravstvu, obrazovanju – rekao je Pajtić novinarima u Skupštini Vojvodine,

Dodao je da će na teritoriji Vojvodine biti realizovano više od 100 projekata za koje će polovinu sredstava obezbediti republika a polovinu pokrajina. Naveo je da će dodatnih milijardu dinara biti usmereno u građevinsku industriju, odnosno u one kompanije koje su već izvršile određene radove.

– Na taj način obezbeđujemo im ekonomski prosperitet, a istovremeno obezbeđujemo i ekonomski prosperitet svim onim granama koje se oslanjaju na građevinsku industriju, a ima ih više od 30 – kazao je Pajtić.

On je rekao da ne očekuje probleme u odnosima sa republičkom vlasti u obezbeđivanju sredstava za te projekte.

Penzioneri dobijaju bonus pre rebalansa budžeta

Za najugroženije 5.000 dinara

Jednokratna pomoć od 5.000 dinara penzionerima u Srbiji koji imaju primanja do 30.000 biće isplaćena pre usvajanja rebalansa republičkog budžeta i mogla bi da počne do kraja ove nedelje, rečeno je danas „Beti“ u Ministarstvu finansija.

Usvajanjem Zakona o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu, koje se očekuje u narednim danima, Ministarstvo finansija će imati osnov da za 1,5% neopredeljenih budžetskih prihoda utvrdi namenu i taj novac će biti iskorišćen za isplatu penzionerskih bonusa.

Ministarstvo finansija je pri kraju izrade rebalansa ovogodišnjeg budžeta i moguće je da će on do kraja ove nedelje biti prosleđen Vladi na usvajanje.

Skupština Srbije bi, prema budžetskom kalendaru, trebalo bi da do 25. oktobra usvoji predloženi rebalans.

Za isplatu penzionerskih bonusa potrebno je 6,9 milijardi dinara, a pravo na tu pomoć ima 1,4 miliona penzionera, među kojima su i poljoprivredni penzioneri, kao i oni koji primaju penzije iz inostranstva ili meštovite penzije, koje su manje od 30.000 dinara.

Penzije u Srbiji su, kao i plate budžetskih korisnika, zbog ekonomske krize zamrznute na kraju 2008. godine. Jednokratna pomoć od 5.000 dinara budžetskim korisnicima čija su primanja do 50.000 dinara isplaćena je u julu ove godine.

Odmrzavanje penzija i plata, prema dogovoru sa Međunarodnim monetarnim fondom, uslediće u januaru, a u 2010. godini predviđene su još dve povišice – u aprilu i oktobru.

„Intercord“ iz Subotice počeo proizvodnju kanalizacionih cevi od reciklirane plastike

Subotička firma „Intercord“, poznata po organizovanom prikupljanju plastike i drugih sekundarnih sirovina, počela je 8. oktobra probnu proizvodnju kanalizacionih cevi od materijala koji se dobijaju reciklažom plastike.

Godišnje se u pogonima ove firme preradi oko 4.000 tona plastike, a granulat dobijen reciklažom se do sada prodavao firmama koje su ga prerađivale u finalne proizvode.

Nadležni u „Intercord“ kažu da je, nakon postavljanja nove opreme, počela probna proizvodnja plastičnih kanalizacionih cevi. U toku je i investiranje u opremu za proizvodnju građevinske folije od reciklažne plastike.

Šestina firmi u Srbiji planira otpuštanja

Vlasnici svakog šestog preduzeća u Srbiji planiraju da u naredna tri meseca smanje broj zaposlenih, objavljeno je u mesečniku MAT. Istovremeno, četvrtina preduzeća u istom periodu očekuju rast cena svojih gotovih proizvoda.

Privrednici su pesimistični po pitanju očekivanih stranih i domaćih investicija i izražavaju umereno visok nivo očekivanog rizika u poslovanju.

Anketa u srpskim preduzećima u septembru je donela slične rezultate po pitanju postojećeg stanja i nešto lošija tromesečna očekivanja u odnosu na avgust, navedeno je mesečniku „Makroekonomske analize i trendovi“.

Najvažniji nalaz aktuelne ankete među srpskim preduzećima je pad indikatora očekivane prodaje – sa 22,3 procentna poena u avgustu, na svega 8,3 procentna poena u septembru.

Taj indikator je važan pokazatelj izlaska iz krize, a njegove trenutne vrednosti ne ukazuju na značajniji oporavak. Taj indikator je u septembru 2008. godine iznosio 27,7 procentnih poena, a u periodu jake konjunkture oko 40 procentnih poena.

Stabilizacija deviznog kursa je dovela do smirivanja inflacionih očekivanja – 64,2% firmi očekuje rast cena svojih ulaznih troškova u naredna tri meseca, uz 24,3% firmi koje očekuju rast cena svojih gotovih proizvoda u istom periodu.

Na slabiji oporavak privrede od početka godine ukazuje i sledeći nalaz – prosečno korišćenje proizvodnih kapaciteta u privatnom sektoru u prvih devet meseci 2010. godine bilo je 61,5%.

To je pad u odnosu na isti period 2009. godine, kada je bilo 63,3%, kao i u odnosu na prvih devet meseci 2008. godine – 67,6%.

CVETKOVIĆ: Ni struja ni gas neće poskupeti do kraja godine

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da do kraja godine neće poskupeti ni struja ni gas.

– Napravljen je obračun o potrebi poskupljenja energeneta i odlučeno je da cene električne energije i gasa ostanu na sadašnjem novou – rekao je Cvetković u razgovoru sa privrednicima Vojvodine.

Predstavnici „Srbijagasa“ ranije su ukazivali da je zbog rasta vrednosti dolara u odnosu na dinar neophodno da gas poskupi i to za 18,2%. Sadašnja cena gasa za domaćinstva je 34 dinara za kubni metar.


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/icrrs/public_html/wp-includes/functions.php on line 5481