KABINET MINISTRA BEZ PORTFELjA ZADUŽENOG ZA POMIRENjE, REGIONALNU SARADNjU I DRUŠTVENU STABILNOST – Javni konkurs za podnošenje predloga programa finansijske podrške, merama i aktivnostima u oblasti pomirenja kroz podršku jedinicama lokalnih samouprava u Republici Srbiji u 2025. godini
KABINET MINISTRA BEZ PORTFELjA ZADUŽENOG ZA POMIRENjE, REGIONALNU SARADNjU I DRUŠTVENU STABILNOST
Javni konkurs za podnošenje predloga programa finansijske podrške, merama i aktivnostima u oblasti pomirenja kroz podršku jedinicama lokalnih samouprava u Republici Srbiji u 2025. godini
CILj
Konkurs se raspisuje za dodelu finansijskih sredstava jedinicama lokalnih samouprava i ustanovama i drugim organizacijama čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave.
Opšti cilj je razvoj mehanizama za dijalog i saradnju između različitih etničkih zajednica radi izgradnje trajnog mira i stabilnosti. Program se fokusira na jačanje pomirenja kroz projekte koji podstiču međuetnički dijalog i društvenu koheziju. Kroz različite aktivnosti program nastoji da podstakne toleranciju i bolje razumevanje među zajednicama. Program podržava infrastrukturne projekte koji simbolizuju i osnažuju procese pomirenja. Cilj je stvaranje održivih uslova za dugoročnu stabilnost i mir u lokalnim zajednicama. Realizacijom programa treba da se unaprede sledeće mere:
MERE I AKTIVNOSTI U OBLASTI POMIRENjA KROZ PODRŠKU JEDINICAMA LOKALNE SAMOUPRAVE
Realizacijom programa za koji konkurišu potrebno je da se podnosioci prijave odluče za ispunjavnje neke od sledećih mera:
MERA I: PROMOCIJA IDEJE POMIRENjA I IZGRADNjE TRAJNIH VEZA IZMEĐU NACIONALNIH ZAJEDNICA
Opis mere:
Razvoj mehanizama za dijalog i saradnju između različitih etničkih zajednica radi izgradnje trajnog mira i stabilnosti.
Predložene aktivnosti:
– Organizacija samita, foruma, konferencija i susreta lidera na temu pomirenja, saradnje i stabilnosti.
– Organizovanje studijskih poseta i saradnja učenika iz različitih nacinalnih sredina u realizaciji zajedničkih kulturnih, humanitarnih i sportskih projekata.
– Organizacija kulturno-sportskih manifestacija u cilju promocije mira među različitim etničkim zajednicama.
MERA II: PODRŠKA POMIRENjU KROZ INFRASTRUKTURNE PROJEKTE
Opis mere:
Razvoj infrastrukturnih projekata koji simbolizuju i podržavaju procese pomirenja, međuetničkog dijaloga i društvene stabilnosti.
Predložene aktivnosti:
– Osnivanje zajednica i klubova koji promovišu pomirenje (npr. „Kuće mira“ kao centri za dijalog i toleranciju).
– Finansiranje infrastrukturnih projekata koji simbolizuju pomirenje, mir, toleranciju i suživot različitih etničkih zajednica (npr. spomen-centri, kulturni centri, memorijalni parkovi).
– Finansiranje projektne dokumentacije i infrastrukturnih projekata koji doprinose društvenoj stabilnosti u multietničkim sredinama (npr. obnova infrastukture za osnovne životne potrebe isl.).
Program je objavljen na internet stranici https://pomirenje.gov.rs/
KORISNICI SREDSTAVA
Finansijsku podršku za sprovođenje aktivnosti u okviru mere, pod uslovima i na način predviđen ovim Programom mogu da ostvaruju jedinice lokalnih samouprava i ustanove i druge organizacije čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave.
Podnosilac predloga Programa može biti nosilac isključivo jednog projekta u okviru Konkursa.
Programi/projekti uzimaće se u razmatranje ako jedinica lokalne samouprave/ustanova/druga organizacija ispunjava sledeće opšte uslove:
Opšti uslovi za jedinice lokalne samouprave:
1. Da je jedinica lokalne samouprave na teritoriji Republike Srbije.
2. Da ima aktivno telo uprave (npr. Opštinsko veće, Skupštinu opštine) koje vodi delotvornu razvojnu politiku radi unapređenja pomirenja i realizacije zajedničkih ili opštih interesa, u skladu sa zakonom.
NAMENA SREDSTAVA
Finansijska podrška za sprovođenje aktivnosti u okviru mere obuhvata naknadu troškova jedinicama lokalne samouprave/ustanovama/drugim organizacijama u Republici Srbiji, u skladu sa ovim programom.
Prihvatljivi troškovi su:
– Ljudski resursi – naknada za lica angažovana tokom trajanja Programa na poslovima koordinacije, administriranja projektom, finansijskim upravljanjem i sl. kao i naknada za lica angažovana na realizaciji programskih aktivnosti (demonstratori, konferensijei, lica angažovana u cilju realizacija obuka i druga lica); Navedna lica mogu biti angažovana po osnovu ugovora o ppp, ugovora o delu i sl.
– Tekući troškovi Programa npr. troškovi zakupa prostora i troškovi za funkcionisanje kancelarije (troškovi telefona, interneta, komunalnih usluga, grejanja, troškovi električne energije i sl.); troškovi kancelarijskog materijala pod uslovom da su neophodni za realizaciju Programa; troškovi prevoza; knjigovodstvene usluge; troškovi naknade za usluge javnih plaćanja koje vrši Uprava za trezor; ostali tekući troškovi Programa.
– Troškovi programskih aktivnosti npr. nabavka usluga i dobara neophodnih za realizaciju Programa; troškovi ugostiteljskih usluga; troškovi smeštaja i ishrane prema priloženom ugovoru i računu, vodeći računa da budu ekonomski opravdani. Potrebno je za svaku aktivnost definisanu u predlogu Programa prikazati pojedinačne troškove po budžetskim linijama. Nazivi aktivnosti u predlogu budžeta moraju da budu usklađeni sa nazivima aktivnosti u predlogu Programa.
Neprihvatljivi troškovi su:
– finansiranje političkih kampanja,
– pokušaj političke ideologizacije kroz projekat,
– kupovina vozila, tehničke opreme, opremanje prostora,
– retroaktivno finansiranje programa čija je realizacija u toku ili čija je realizacija završena,
– programi kojima se ostvaruje dobit.
FINANSIJSKI OKVIR
Sredstva za sprovođenje ovog programa obezbeđena su Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu (,,Službeni glasnik RS”, br.94/2024), u okviru Razdela 3. Vlada, Glava 3.10. – Kabinet ministra bez portfelja zaduženog za pomirenje, regionalnu saradnju i društvenu stabilnost Program 2102 – Podrška radu Vlade, funkcija 110 – Izvršni i zakonodavni organi, finansijski i fiskalani poslovi i spoljni poslovi, Projektna aktivnost 0053 – Koordinacija aktivnosti u oblasti pomirenja; Ekonomska klasifikacija 463 – Transfer ostalim nivoima vlasti, 100.000.000,00 dinara.
Finansiranje Programa vrši se na osnovu ugovora zaključenog između realizatora Programa i Kabineta ministra, kojim se naročito definiše predmet programa/projekta, rok u kome se program/projekat realizuje, konkretne obaveze ugovornih strana, iznos sredstava i način obezbeđenja i prenosa sredstava, instrumenti obezbeđenja za slučaj nenamenskog trošenja sredstava obezbeđenih za realizaciju Programa, odnosno za slučaj neizvršenja ugovorne obaveze – predmeta Programa i povraćaj neutrošenih sredstava.
Način prenosa odobrenih sredstava realizatorima Programa biće definisan ugovorom. Realizator programa je odgovoran za zakonito i namensko trošenje sredstava.
Realizator programa je dužan da obaveštava nadležni organ o realizaciji programa, u rokovima određenim ugovorom, kao i da nadležnom organu omogući praćenje realizacije programa.
Realizator Programa odgovoran je za zakonito i namensko trošenje sredstava. Takođe, u obavezi je da blagovremeno obavesti Kabinet ministra o centralnom događaju i obezbedi sve neophodne protokolarne i formalne uslove za prisustvo i učešće ministra ili predstavnika Kabineta u skladu sa zvaničnim obavezama.
Nakon završetka programa, realizator programa je dužan da na predviđenim formularima dostavi završni izveštaj koji se sastoji od detaljnog narativnog i finansijskog izveštaja, kao i prateću dokumentaciju kojom se dokazuje namenski utrošak sredstava. Formulari izveštaja biće dostupni na zvaničnoj internet stranici Kabineta ministra https://pomirenje.gov.rs/. Rok za dostavljanje završnog izveštaja je 30 dana od završetka programa.
TRAJANjE PROGRAMA
Programske aktivnosti realizuju se u trajanju 6 meseci od dana prenosa sredstava,
s tim da postoji mogućnost produženja roka za ralizaciju aktivnosti, a najduže još 2 meseca.
KONKURSNA DOKUMENTACIJA I NAČIN PRIJAVE
Konkurs je javan i objavljuje se na internet stranici Kabineta ministra https://pomirenje.gov.rs/ i na portalu e-Uprava.
Obrasci za podnošenje predloga Programa, dostupni su i mogu se preuzeti na zvaničnoj internet stranici Kabineta ministra https://pomirenje.gov.rs/ i na portalu e- Uprava.
Prijave se dostavljaju u zatvorenoj koverti. Prijavu čini sledeća obavezna dokumentacija dostavljena na propisanim obrascima:
• Popunjen obrazac prijave na konkurs;
• Popunjen obrazac predloga projekta (predlog projekta mora biti potpisan od strane zakonskog zastupnika podnosioca predloga projekta i overen pečatom);
• Popunjen obrazac budžeta projekta;
• Popunjen obrazac narativnog budžeta projekta;
• Mesečni plan aktivnosti za promociju projekta i Kabineta
• Podnosilac prijave za infrastrukturne projekte je dužan da dostavi već izrađenu projektnu dokumentaciju na uvid, koja mora biti u skladu sa važećim tehničkim i zakonskim propisima. Sredstva iz ovog konkursa mogu se koristiti isključivo za finansiranje realizacije projekta, a ne za izradu projektne dokumentacije ili pokrivanje drugih troškova (npr. administrativnih troškova)
• Za ustanove i druge organizacije čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave overena fotokopija osnivačkog akta;
• Rešenje o izboru zakonskog zastupnika;
• Izjava zakonskog zastupnika da će prilikom potpisivanja ugovora priložiti sredstva obezbeđenja za ispunjenje ugovornih obaveza
*Obavezna dokumentacija dostavlja se u dva primerka (original i kopija originalne dokumentacije);
Ukoliko jedinica lokalne samouprave/ustanova/druga organizacija u okviru prijave projekta ne dostavi neki od napred navedenih dokumenata, prijava će se smatrati nepotpunom i neće biti uzeta u razmatranje.
Kabinet ministra zadržava pravo da izvrši korekcije stavki budžeta prijavljenih projekata prema aktivnostima koje se sprovode.
Prijavne formate popuniti jasno i precizno, kako bi se na najbolji mogući način procenile prijave. Prijave koje su rađene na drugim obrascima i u kojima su obrasci za pisanje predloga Programa napisani rukom ili pisaćom mašinom neće se smatrati važećim.
Predloge Programa dostaviti prepručenom pošiljkom ili lično na adresu:
Kabinet ministra bez portfelja zaduženog za koordinaciju aktivnosti u oblasti pomirenja, regionalne saradnje i društvene stabilnosti, Nemanjina 11, Beograd 11000.
Na koverti obavezno treba naznačiti: puno ime i adresu pošiljaoca, naziv projekta i sledeći tekst: „Prijava za dodelu finansijske podrške merama i aktivnostima u oblasti pomirenja kroz podršku jedinicama lokalnih samouprava i ustanovama i drugim organizacijama čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave u Republici Srbiji u 2025. godini“ s naznakom NE OTVARATI PRE ZAVRŠETKA JAVNOG POZIVA ZA PODNOŠENjE PREDLOGA PROGRAMA.
Blagovremenom prijavom smatra se preporučena pošiljka predata pošti / kurirskoj službi / pisarnici najkasnije do 8. aprila 2025. godine (15 dana od raspisivanja) (pečat pošte), bez obzira na datum prispeća.
Neblagovremeno podnete prijave neće biti razmatrane, a nepotpune će se smatrati nevažećim.
ROK I NAČIN OBJAVLjIVANjA PRIJAVLjENIH PROGRAMA
Lista vrednovanja i rangiranja prijavljenih Programa utvrđuje se u roku ne dužem od 60 dana od dana isteka roka za podnošenje prijava. Rezultati konkursa biće objavljeni na internet stranici Kabineta ministra https://pomirenje.gov.rs/ i na portalu e-Uprava.
Učesnici konkursa imaju pravo uvida u podnete prijave i priloženu dokumentaciju po utvrđivanju predloga liste vrednovanja i rangiranja prijavljenih Programa, u roku od tri radna dana od dana objavljivanja liste. Uvid se može izvršiti isključivo uz prethodnu najavu.
Na listu vrednovanja i rangiranja učesnici konkursa imaju pravo prigovora u roku od 8 dana od dana njenog objavljivanja. Odluku o prigovoru Kabinet ministra donosi u roku od 15 dana od dana njegovog prijema.
Odluku o izboru programa Kabinet ministra doneće u roku od 30 dana od dana isteka roka za podnošenje prigovora i ista će biti objavljena na internet stranici Kabineta ministra https://pomirenje.gov.rs/ i na portalu e-Uprava.
Informacije o javnom konkursu mogu se dobiti u Kabinetu ministra u vremenu od 12- 14 časova i na e-mail adresu konkurs@pomirenje.gov.rs
KONKURS JE OTVOREN OD 24. MARTA DO 8. APRILA 2025. GODINE
KABINET MINISTRA BEZ PORTFELjA ZADUŽENOG ZA POMIRENjE, REGIONALNU SARADNjU I DRUŠTVENU STABILNOST